Złote Liceum 2020 - Perspektywy

2020/2021

olimpiada-jezyka-angielskiego-dla-juniorow-224537.jpg
2021-04-21
Dawid Warszawski i Tymon Zajączkowski Laureatami!!!

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Dawid Warszawski i Tymon Zajączkowski, uczniowie klasy VIII a zostali laureatami Olimpiady Języka Angielskiego dla Juniorów w roku szkolnym 2020/2021. Serdecznie gratulujemy!!!!


IMG_7781.jpg
2021-04-21
Podczas zajęć politechnicznych ...

Młodzież poznaje, omawia i doświadcza wiedzy z wielu dziedzin, m.in. mechanika, robotyka, budownictwo i architektura. Samodzielnie wykonane przez uczniów klasy 8 projekty budynków mieszkalnych rozbudzają wyobraźnie i kreatywność.

Sławomir Graczyk

 

Bez tytułu.jpg
2021-04-15
Dawid Warszawski Laureatem!!!

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Dawid Warszawski, uczeń klasy VIII a został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego w roku szkolnym 2020/2021. Congratulations!!!!


logo_kuratorium-oswiaty.jpg
2021-04-14
Wielki sukces Jagody

Miło nam poinformować, że nasza uczennica Jagoda Łotocka została Finalistką Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Serdecznie gratulujemy sukcesu!


SwietoChrztuPlakatWywiesFlage1404.jpg
2021-04-13
Święto Chrztu Polski

Święto Chrztu Polski to nowe święto państwowe, które obchodzimy 14 kwietnia 2021 roku. Jest ono okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin państwa polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Święto zostało ustanowione w 2019 roku i obchodzimy je dopiero po raz trzeci. Pamiętajmy o tym i wywieśmy flagę.


unnamed.jpg
2021-04-13
Konkurs Złota Żaba - wyniki

Na stronie konkursu https://zlotazaba.pl pojawiły się wyniki II etapu konkursu, który odbył się 13 marca w Swarzędzu. Miło poiformować, że

Mikołaj Hinca zdobył tytuł laureata a Jagoda Łotocka – wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!


Screenshot_20210323_155022.jpg
2021-03-23
Olimpiada wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Marianny i Kamila w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym zmagania

Mając na celu rozbudzenie i rozwijanie wśród młodych ludzi zainteresowania życiem społeczno-politycznym oraz gospodarczym kraju i świata oraz kształtowanie świadomości i właściwych postaw obywatelskich młodego pokolenia, a także kierując się potrzebą rozwijania aktywności badawczej uczniów, pobudzania twórczego myślenia, wspomagania zdolności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu, a także lepszego przygotowania uczniów do nauki w szkołach wyższego stopnia i do wykonywania zawodu, pragnąc zwiększyć poziom partycypacji młodych ludzi w życiu społecznym jako świadomych obywateli, pogłębiać ich świadomość potrzeby prowadzenia dialogu międzykulturowego, przy jednoczesnym zrozumieniu potrzeby wzmacniania własnej tożsamości narodowej oraz patriotyzmu, powołujemy do życia Olimpiadę Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. 

    Przytoczone wyżej słowa pochodzą z preambuły olimpiady z historii współczesnej i wiedzy o społeczeństwie, której 62. edycja przypadła w roku szkolnym 2020/2021. Realizacji tych szczytnych celów i potrzeb z Naszej Szkoły rzucili wyzwanie uczniowie klasy 2 a – Marianna Dowejko i Kamil Madera.             Już pierwszy etap współzawodnictwa postawił przed uczestnikami spore wyzwanie. Wiązało się to rzecz jasna z trwającą nomen omen w całym współczesnym świecie pandemią choroby koronawirusowej. Z tego względu organizatorzy Olimpiady – Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym oraz Fundacja Europea – zrezygnowali w etapie szkolnym
z przeprowadzenia egzaminu sprawdzającego wiedzę na rzecz napisania pracy badawczej. Uczestnicy mieli do wyboru cztery tematy: – Demokracja w Unii Europejskiej, Bezpieczeństwo publiczne a wolność jednostki we współczesnym świecie, Media społecznościowe a demokracja oraz Kapitał społeczny w Polsce – przyczyny i potencjalne skutki stanu obecnego. W szranki z drugim tematem dotyczącym bezpieczeństwa publicznego i wolności jednostki poszedł Kamil,
natomiast Marianna rzuciła rękawice mediom społecznym działającym w warunkach współczesnej demokracji. Wybór tematów i przede wszystkim kilkutygodniowa praca Naszych Uczniów, nie poszła na marne. Marianna ma potencjał, a Kamil napisał rewelacyjnie – taki komentarz wystawiła pod pracami Przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady, pani Wiesława Surdyk – Fertsch. Dzięki temu zarówno Marianna Dowejko, jak i Kamil Madera zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu.                                                Drugi etap Olimpiady składał się z dwóch części. W pierwszej zawodnicy musieli napisać kolejną pracę, tym razem tematycznie związaną z Polonią
i polską emigracją w XX wieku. Podobnie jak w przypadku pierwszych prac, również
i te zostały wysoko ocenione, a przemyślenia Kamila Madery dały mu przepustkę do udziału w drugiej części tego etapu Olimpiady. Niestety – przez matematykę
i procentowy przelicznik udziału uczniów w danym okręgu ujęty w Regulaminie Olimpiady spowodował, że Nasz Uczeń nie dostał możliwości wykazania się swoją wiedzą przed Komisją Okręgową, a przez to nie miał sposobności zakwalifikowania się do ostatniego szczebla – etapu centralnego.                         Mamy nadzieję, że doświadczenie zdobyte przez Mariannę i Kamila przyniosą pożądane owoce w przyszłym roku szkolnym, czego oczywiście życzy Dyrekcja Szkoły wraz z całym Gronem Pedagogicznym i Pracownikami Administracji. 

 

Mariusz Frankowski    


 

     


Laureaci.png
2021-03-12
Laureatka 2021
Z ogromną przyjemnością informujemy, że Jagoda Łotocka uczennica klasy VIII b została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego w roku szkolnym 2020/2021. Mikołaj Hinca w tym samym konkursie uzyskał tytuł finalisty. Uczniów do konkursu przygotowywała p. Zofia Finka. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Zyczenia.jpg
2021-03-08
Kochane Panie!

Świat bez Was nigdy nie byłby kompletny, bo pozbawiony piękna, zachwytu, zapachu życia...

Codziennie jesteście jego ozdobą i jego inspiracją!

                                                                                                                      Dziękujemy!


article.jfif
2021-03-08
Indeks Politechniki Gdańskiej

Z radością informujemy, że uczen naszej szkoły Paweł Felcyn z klasy IIIB zakwalifikował się do finału konkursu matematycznego Wygraj Indeks Politechniki Gdańskiej. Finał odbędzię 13 marca. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia.

MB


Ksiądz Stanisław Skopiak.jpg
2021-03-01
Wspomnienie o Księdzu Stanisławie Skopiaku

27.02.2021 r. , wieczorem, zmarł ksiądz Stanisław Skopiak, założyciel i pierwszy dyrektor naszego liceum. To jego marzenia o stworzeniu dla pilskiej młodzieży szkoły, w której realizowano by ideę wychowania i kształcenia św. Jana Bosko, oraz wiara w powodzenie tego przedsięwzięcia, zaowocowały powstaniem dzieła, na które składają się : liceum ogólnokształcące, działające już 25 lat, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Ksiądz Stanisław najpierw był dyrektorem liceum, w latach 1996 – 2000 a następnie, przed opuszczeniem Piły, pracował na tym stanowisku w salezjańskiej szkole podstawowej do 2004 r.

Przez uczniów, tych z pierwszych roczników, jak i nauczycieli zostanie zapamiętany nie tylko jako założyciel szkół salezjańskich, ale przede wszystkim jako pełen spokoju i ciepła człowiek, który pamiętał, by codziennie ze wszystkim porozmawiać, zwłaszcza przy kawie i słodkościach, który pragnął, by w szkole młodzież mogła rozwijać swoje talenty – czy to na boisku czy na scenie teatralnej, a w jej przestrzeni odnalazła przyjaciół i czuła się jak w dobrym domu.

I tak jak z żalem i sentymentem przenosiliśmy się ze skromnych, ale gościnnych pomieszczeń domu katechetycznego przy kościele św. Rodziny w Pile, żegnając się z Księdzem Dyrektorem Stanisławem Skopiakiem, tak teraz, z wdzięcznością i modlitwą wspominamy jego życie oraz pracę. Niech Niebo będzie dla niego nagrodą.


Bohateron.jpg
2021-03-01
BohaterON - Podziękowanie

Dla Dyrekcji, Nauczycieli i Uczniów za udział w projekcje BohaterOn 2020 organizowanym w ramach V edycji ogólnopolskiej kampanii z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej


dzien_zol.jpg
2021-03-01
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w kopnym śniegu

Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy”.

Zbigniew Herbert, fragment Wilki


 

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Upamiętnia on tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Byli bohaterami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi. Pamięć o nich niech będzie wyrazem naszego hołdu dla ich ofiary.


IMG_20210210_100736.jpg
2021-03-01
Złota Żaba

Pierwszy etap konkursu Złota Żaba odbył się w szkole 10 lutego 2021r. W konkursie brało udział sześcioro uczniów, z klasy 7c: Franciszek Zdzierela, Gabriel Dobber, Jan Jedlikowski  i z klas ósmych: Jagoda Łotocka, Mikołaj Hinca i Dawid Warszawski.

Otrzymaliśmy informację, że do drugiego etapu konkursu, który odbędzie się 13 marca, zakwalifikowali się  uczniowie klas ósmych: Jagoda, Dawid i Mikołaj.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale.

nauczyciele matematyki 


vibes.jpg
2021-02-20
40 DNI DLA ŻYCIA

Po raz drugi w Pile organizujemy wraz z młodzieżą Liceum Salezjańskiego i organizatorami Marszu dla Życia akcję modlitewnego czuwania 24 godziny na dobę w intencjach:

  • powstrzymania świata przed zabijaniem dzieci nienarodzonych,

  • a także o pokój na świecie.

Akcja trwa do Niedzieli Palmowej 28.03.2021r. do godz.13.00

Czterdzieści dni, czyli 960 godzin samotnej, osobistej godzinnej modlitwy w tych intencjach to wyzwanie, które podejmują osoby w różnym wieku i nie tylko z naszego miasta. Jedna osoba zobowiązuje się do modlitwy przez wybraną przez siebie godzinę. Rodzaj modlitwy jest dowolny, chociaż gorąco zachęcamy, aby była to jedna część różańca. Ten duchowy dar, a w wymiarze fizycznym zwyczajny trud; zwłaszcza w godzinach nocnych traktujemy jako rodzaj duchowej jałmużny wobec bezbronnych, zagrożonych utratą życia.

Chętne osoby prosimy o pobranie ulotek informacyjnych w jaki sposób można włączyć się w tą duchową walkę o lepszy świat, o przyszłość wszystkich nas, o Chrystusa ukrytego w najmniejszych: by wypełniły się Jego słowa; „ Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Mt 25,40

ZGŁOSZENIA kalendarz z wolnymi godzinami znajduje się na stronie Liceum Salezjańskiego

Mail 40dnidlazyciapila@gmail.com


Prezydent Miasta Piły.jpg
2021-02-16
Prezydent Miasta gratuluje nam tytułu “Złotej Szkoły”!
   
 
W  związku z zajęciem wysokiej lokaty w ogólnopolskim Rankingu Liceów Perspektywy 2021 (9 miejsce w Wielkopolsce) otrzymaliśmy List Gratulacyjny od Prezydenta Miasta Piły Pana Piotra Głowskiego. Czytamy m.in. w nim: “Wyróżnienie to świadczy nie tylko o wytrwałej i konsekwentnej pracy uczniów, ale również jest dowodem skuteczności działań na rzecz podnoszenia jakości kształcenia podejmowanych przez grono pedagogiczne”.
Dziękujemy bardzo!

received_254187932974358.jpeg
2021-02-10
Prąd z cytryny albo ogórka?

Dlaczego nie. W klasie 8b uczniowie podjęli wyzwanie - zbudowanie ogniwa elektrycznego z owoców lub warzyw... Jedna taka bateria już jest - na zdjęciach Matylda Zieńko i jej doświadczenie. Zapraszam do zabawy, może uda się i Tobie. Zdjęcia proszę wysyłać na adres gskibicka@gmail.com. Miłej zabawy.

 

Małgorzata Skibicka 


5b8f07a9c20f3.jpg
2021-02-10
MEM w języku angielskim

 MEM W J. ANGIELSKIM

Zapraszam do udziału wszystkich uczniów kl. 7-8 oraz LOTS w konkursie na najlepszy mem w języku angielskim, który będzie promował naszą szkołę.

Zasady konkursu:

 

        -w konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas 7-8 oraz LOTS

- jeden uczeń może wysłać maksymalnie 1 mem

- mem musi być utworzony w  j. angielskim i ma promować naszą szkołę

- mem nie może personalnie nikogo obrażać ani wyśmiewać

- praca konkursowa nie może naruszać praw autorskich oraz prawa do prywatności osób trzecich

-  przesłanie pracy do konkursu jest równoznaczne z akceptacją niniejszych zasad, pozwoleniem na publiczną prezentację prac oraz wykorzystanie ich do celów promocyjnych konkursu

- memy można tworzyć za pomocą dowolnej aplikacji np. https://generator.memy.pl/

- prace powinny być zapisane w formatach: JPG, PNG, PDF

- memy należy wysłać na adres:szymanska1983@wp.pl

- zwycięski mem wyłoni komisja konkursowa

- na zwycięzcę czeka nagroda niespodzianka

- termin nadsyłania prac: 05.03.2021r.

Organizator: E. Wącisz

Źródło grafiki: memytutaj.pl


20210201_135719.jpg
2021-02-01
Uroczystość Patrona Szkoły św. Jana Bosko

Drodzy Nauczyciele i Pracownicy Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Pile. Z okazji Święta Patrona Naszej Szkoły chciałbym Wam serdecznie podziękować za wytrwałe kroczenie drogą wytyczoną przez ks. Bosko. (8).png
2021-02-01
Drodzy Nauczyciele i Pracownicy Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Pile

Z okazji Święta Patrona Naszej Szkoły chciałbym Wam serdecznie podziękować za wytrwałe kroczenie drogą wytyczoną prze ks. Bosco. Za to, że jak on potraficie być wobec młodych niezwykle przyjaźni i nierzadko imponujący, za to, że wspieracie nie osądzając, poświęcacie się, hojnie trwoniąc tak cenny dla Was czas, za to, że pogodnie idziecie przez życie ścieżką osobistego rozwoju pociągając za sobą uczniów. Wreszcie za to, że przyzwyczajacie świat naszych szkolnych sukcesów i cenicie sobie wzrost duchowy i wiarę.

Za to wszystko dziękuję, życząc Wam spełnienia marzeń, zdrowia, powrotu do wypełnionych uczniami klas i korytarzy oraz nadmiaru Bożej Łaski na każdy dzień!

Oddany w ks. Bosco

Ks. Artur Kucharski

Dyrektor