Złote Liceum 2020 - Perspektywy

Program profilaktyczny „Płytka wyobraźnia to kalectwo”
2016-06-23

         Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w realizacji programu profilaktycznego „Płytka wyobraźnia to kalectwo”. Ma on na celu uświadomić młodym ludziom jakie zagrożenie niosą ze sobą skoki do wody.

         W oparciu o materiały opracowane przez Stowarzyszenie „Integracja” co roku w czerwcu przeprowadzane są zajęcia dla uczniów klas I GTS. W tym roku odbyły się one 21 czerwca, w czasie godziny wychowawczej.

Podczas lekcji uczniowie muszą po pierwsze postawić się w sytuacji człowieka, który w wyniku nieszczęśliwego skoku do wody stracił władzę w nogach i porusza się na wózku inwalidzkim. Określenie swoich emocji pomaga później gimnazjalistom w sprecyzowaniu w jaki sposób mogą oni pomóc w codziennym życiu osobom z urazami kręgosłupa. W dalszej części zajęć młodzież uczy się rozpoznawać miejsca niebezpieczne związane z wodą i zdobywa informacje o medycznych skutkach nieudanych skoków – wpływ urazu kręgosłupa na funkcjonowanie organizmu. Ponadto gimnazjaliści uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom skoków oraz zasad obowiązujących przy wzywaniu fachowej pomocy do poszkodowanych (numery alarmowe, kolejność podawania informacji o wypadku i stanie rannego).

 

                                                                           Joanna Odor